تحقیقات دقیق بیشتری برای تعیین مقدار دقیق مصرف ژل رویال نیاز است .با توجه به نتایج تحقیقات برای رسیدن به نتایج مطلوب و علایم بهبود و رضایت بخش ،بازه ی مصرف تقریبا گسترده ای از ژل رویال را در روز پیش رو داریم که از مقدار 50-300 میلی گرم تا 6 گرم را نشان میدهد .

داده های اطلاعاتی در مورد چگونگی استفاده و مقدار مصرف ژل رویال بستگی به نویسنده و مولف آن دارد که غالبا یا شرکت ها و موسسات دارویی هستند یا زنبورداران سودجو یا کم در آمد.

و حال چگونگی مصرف و مقدار مصرف


شرکت های دارویی معتقدند که بهترین فرم ژل رویال برای مصرف نوع پودری آن (Lyophized ) میباشد.روش تبدیل ژل رویال خام به پودر را اصطلاحا فریز درای (Freeze-drying ) می گویند .اما زنبورداران معتقدند که قرار دادن ژل رویال خام در زیر زبان بهترین روش مصرف آن میباشد .که هر دو به نوعی صحیح می باشند.اما نکته ی مهم اینجاست که ژل رویال بسیار حساس می باشد و نیاز به دقت زیادی دارد تا خواص درمانی خود را از دست ندهد .

توصیه می شود که ژل رویال خام را در زیر زبان قرار داده و 5-10 دقیقه منتظر بمانید تا کاملا آب شود .در این روش ژل رویال مستقیما وارد خون میشود و بهترین تاثیرگذاری را خواهد داشت .توصیه نمی شود که ژل رویال را بلافاصله قورت دهید زیرا عملکرد سیستم گوارش در معده بصورت قابل توجهی تاثیرات دارویی ژل رویال را کاهش میدهد  و البته در این نوع مصرف بواسطه ی طعم خاص و بد ژل رویال، بسیار حس ناخوشایندی خواهد داشت .

بعد از مصرف 20 تا 40 روز ژل رویال لازم است یک وقفه به اندازه ی دوره مصرفتان ایجاد کنید که این بخاطر خاصیت آنتی باکتریالی ژل رویال است که میتواند باعث اختلال در فلور طبیعی دستگاه گوارش شود .

دوز یا مقدار توصیه شده در این روش روزی یک گرم برای بزرگسالان ، برای کودکان بالای 5 سال توصیه می شود حداکثر نیم گرم در روز و برای نوزادان دوز مصرف یک میلی گرم به ازای هر کیلو وزن نوزاد یعنی اگر نوزاد شما 5 کیلو است شما باید 5 میلی گرم مصرف نمایید  


سوالی که توسط بسیاری از مردم به تکرار پرسیده می شود این است که من با توجه به این نیاز یا بیماری خاص چقدر ژل رویال در روز باید مصرف کنم ؟

جواب شما بستگی به هدف مصرف شما دارد .اگر برای پیشگیری یا درمان بیماری یا مصارف دیگر استفاده می کنید پاسخ متفاوت است . 

ژل رویال را میتوان بصورت روزانه مصرف نمود که ترجیحا صبح و قبل از خوردن هرچیزی نظیر صبحانه( ناشتا ) بهتر است و همچنین بهتر است اگر میتوانید روزی دونوبت این کار را انجام دهید( صبح و عصر ).توصیه نمی شود که ژل رویال را در شب استفاده کنید چون باعث افزایش سطح انرژی در بدن شده و میتواند عامل بی خوابی شود .بسیار مهم است که ژل رویال بصورت مرتب و با برنامه ی بدون وقفه مصرف شود تا بهترین تاثیر گذاری را داشته باشد.

کمی دقیق تر بررسی کنیم :

ژل رویال را هم با عسل و هم به صورت خالص می توان مصرف نمود ولی بهترین راه مصرف ژل رویال به صورت زیر زبانی میباشد چرا که در سیستم گوارش و جذب مواد غذایی در بدن انسان که از دهان آغاز میشود و در روده به انتها می رسد کاملترین و سریعترین مکان برای جذب مواد غذایی از طریق مویرگ های زیر زبان می باشد. به طوری که روزانه ۲ بار و هر بار یک قاشق چای خوری کوچک قبل از صبحانه و قبل از خواب مصرف شود کودکان بالای 1 سال نیز مجاز به مصرف این ماده اعجاب انگیز هستند که می توانند بصورت روزی ۲ بار قبل از صبحانه و قبل از خواب نصف قاشق چای خوری کوچک میل کنند. ژل رویال را نیز میتوان به صورت مخلوط با عسل مصرف کرد ژل رویال در عسل خراب و فاسد نمی شود_(گفتنی است در طب سنتی ایرانی-اسلامی بر این اعتقاد هستند که عسل جاذب و هاضم است و در نتیجه به جذب و هضم سریعتر و کامل مواد غذایی که همراه با آن استفاده می شوند کمک می کند) _ و کاملا خواصش حفظ میگردد و تا ۱ ماه در بیرون از یخچال میتوان آن را نگهداری کرد.ولی بهترین تاریخ مصرف ژل رویالی که با عسل مخلوط شده 15 روز می باشد. نسبت مخلوط کردن ژل با عسل باید با توجه به نوع مصرف تعیین گردد که در اینباره توضیح خواهم داد.

به علاوه ژله رویال را می توان به صورت سرم هم تزریق نمود Api serum که در این صورت نتیجه بهتری عاید خواهد شد . ژله رویال را به صورت خالص برای کودکانی که بیش از یک سال سن دارند روزانه ۳۰ ۲۰ میلیگرم نیم ساعت قبل از صبحانه با استفاده از قاشق کوچکی زیر زبانی مصرف می کنند . مدت معالجه ۲۰ روز می باشد که پس از یک هفته فاصله دوباره باید تکرار شود . این مقدار برای افراد مسن روزانه ۱۰۰ ۵۰ میلیگرم می باشد که روزانه دو یا سه وعده ۳۰ دقیقه قبل از غذا باید مصرف شود .

بنا به عقیده برخی از دانشمدان مصرف ژله رویال باید با وزن انسان رابطه مستقیم داشته باشد و این رابطه مقدار یک میلیگرم ژله خالص در مقابل یک کیلو وزن در روز می باشد این بدین معنی است که اگر وزن شما 70 کیلو گرم باشد باید 7/0 گرم بصورت روزانه استفاده نمایید.

عسل مسعود و ژل رویال

بنا به نظر یه ای چون ممکن است اسید معده در خاصیت اصلی ژله رویال اثر کند در بعضی از کشورها آنها را داخل کپسول های مخصوص قرار می دهند بنام سافت ژل (روده باز شو) که این کپسول ها در داخل معده حل نمی شود و نتیجه کپسول مستقیماً وارد روده می شود و در آنجا هضم شده مستقیماً وارد خون میگردد.

ضمناً ژله رویال را به صورت مخلوط با گرده و یا مخلوط با آب نیز استفاده می شود . ژله رویال در سایر مکملهای غذائی نیز استفاده می شود استفاده از ژله رویال به عنوان یک عنصر محرک به علت داشتن ویتامین ۵ B ( اسید پانتوتنیک) در بسیاری از تولیدات بهداشتی استفاده می شود . مهمترین روش مصرف ژله رویال که امروزه در بیشتر کشورهای خارجی معمول است تزریق زیر جلدی یا پوستی و با درون ماهیچهای ( عضلانی ) آن است و از طریق زیر زبانی هم مورد استفاده زیادی دارد زیرا به سرعت توسط مویرگ های زیر زبانی جذب شده و بدون گذشتن از روده وارد جریان خون میگردد . مصرف زیر زبانی آن ، امکان جذب سریع عناصر فعال آن را بدون دخالت شیره معده فراهم میکند.

مقدار مصرف در هر وعده

یک قاشق چایی خوری سر پر میتواند تقریبا حاوی 10 گرم ژل رویال باشد که" حداکثر" میزان توصیه شده برای استفاده در یک وعده است مخصوصا برای افرادی که به بیماری خاصی دچار نیستند و با توجه به میزان پروتیین ، کربوهیدرات و چربی گزارش شده، هر 10 گرم ژل رویال دارای 30 کالری می باشد. 

گفتنی است وبسیار مهم که برای تعیین مقدار مصرف ژل رویال در هر وعده و مقدار مصرف شما در مجموع دوره ی درمانی می بایست شما از میزان ماده موثره ی ژل رویال مصرفی خود یا همان " 10hda " اطلاع داشته باشید .چرا که میزان یا دوز مصرف بر حسب این ماده تعیین می شود .بنده در حال دسته بندی افراد با توجه به نیاز و با توجه به نوع بیماری انها در گروه های مشخصی هستم که با توجه به میزان ماده موثره ی ژل رویال چه میزان دقیقی از ژل رویال را باید استفاده کنند و در کتاب دانشنامه ی ژل رویال بتالیف محمد رسول رسولی منش چاپ خواهد شد .

ژل رویال را از ما بخواهید ... از ما بپرسید

عسل مسعود