masoudhoneyco.blog.ir royal jelly cell 01


ژل رویال چیست ؟؟؟

عسل مهمترین محصول زنبور عسل است که توسط زنبورهای کارگر تولید می شود. اما فعالیت زنبورهای کارگر منحصر به تولید عسل نبوده و محصولاتی همچون ژل رویال و موم را نیز تولید می کنند. به ژل رویال  (royal jelly)شاه انگبین، شیر زنبور عسل، شهد شاهانه، غذای ملکه و عسل سلطانی هم  می گویند. این ماده بسیار مغذی و نیرو بخش است. در واقع به عنوان غنی ترین ماده مغذی بیولوژیک شناخته شده و از گذشته های دور به عنوان اکسیر جوانی و مایه حیات در طب باستان استفاده می شده و اکنون نیز در کشورهای پیشرفته جهان استفاده طبی از آن بر پایه تحقیقات دانشمندان در دانشگاه ها و موسسه های تحقیقاتی معتبر رایج است.

تولید ژل رویال

این ماده از دو جفت غده هیپوفارین موجود در طرفین سر زنبوران کارگر جوان (6-12 روزه) ترشح می شود و با بزاق دهان آنها مخلو ط می گردد. این ژل، خمیری شکل با رنگ تقریبا سفید تا زرد کمرنگ و طعمی تند و زننده است. این ماده مغذی تا سه روز مورد استفاده همه لاروها قرار میگیرد ولی زنبور ملکه به طور دائم از این ماده تغذیه می شود. در واقع ملکه­‌ی زنبورها، ملکه به دنیا نمی­‌آیند، بلکه به خاطر نوع تغذیه‌­اش که از ژل رویال می باشد به ملکه تبدیل می­‌شود. بدون ژله رویال هیچ لاروی قادر به رشد نیست و این ماده، ملکه را قادر می سازد که در روزهای تخم ریزی در شبانه روز بیش از 2500 تخم بگذارد که وزن این مقدار بیش از وزن خود ملکه است. همچنین ملکه زنبور عسل به واسطه استفاده از این ماده مغذی حدود 5 تا 6 سال عمر می کند در حالی که زنبور های کارگر در فصول فعالیت خود (بهار و تابستان) حدودا کمتر از 14 تا 24 روز از فعالیت خود میمیرند.

ترکیبات موجود در ژل رویال

کلاژنکربوهیدراتپروتئین - اسید های آمینه ضروری که 8 نوع آن در این ژل موجود است.

از جمله اسید های چرب غیر اشباع موجود در آن می توان به 10 هیدروکسی 2 دکونئیک اسید(HAP10) اشاره نمود که تنها در طبیعت ژله رویال دیده شده و خواص اعجاب انگیزی را در بر دارد.

استیل کولین - مواد معدنی همچون کلسیم،آهن،سلسیوم،فسفر

ویتامین های گروه B9,B12,B1B,B2,B3,B5,B6,B7,B8,(H),A,C,E.

خواص درمانی ژل رویال

مطالعات وسیعی از سال 1835 میلادی بر روی این ماده اعجاب انگیز صورت گرفته و خواص درمانی متعدد آن را به اثبات رسانیده است که به برخی از آنها اشاره میشود.

خاصیت میکروب کشی           

ژل رویال به دلیل داشتن اسید چرب غیر اشباع (HAD10) ضد باکتری های استافیلوکوکوس اورئوس، اشرشیاکلی، سالمونلا، تیفی (عامل حصبه) عمل میکند. همانطور در درمان عفونت های ویروسی که مجاری تنفسی را درگیر می کند اثر می گذارد. تحقیقات نشان داده است خاصیت آنتی بیوتیکی یک چهارم ژل رویال برابر است با پنی سیلین البته بدون هیچ عوارض جانبی. در ژل رویال پروتئین قوی میکروب کشی بنام (Riyalisin) وجود دارد که اثر قوی بر ضد باکتری های گرم مثبت دارد.

در هر گرم ژله رویال یک میلیگرم استیل کولین وجود دارد. استیل کولین ماده مورد نیاز در انتقال پیام های عصبی در انسان است. این ماده در درمان و جلوگیری از آلزایمر، رعشه، فراموشی بسیار موثر است و با آن میتوان فعالیت های فکری را افزایش داد.

همینطور استیل کولین موجب گشاد شدن رگ های خونی شده و باعث کاهش فشار خون در افرادی که از فشار خون بالا رنج میبرند می گردد.

تصلب شرائین (سخت شدن سرخرگهای قلب)

که با افزایش سن و افزایش کلسترول بالای خون در بدن انسان ایجاد می شود و (HAD10) موجود در ژل رویال با کاهش ذخیره کلسترول در دیواره سرخرگ باعث کاهش فشار خون میگردد بنابراین از بیماری تصلب شرائین پیشگیری میکند.

جوانی و شادابی پوست و ضد پیری

کلاژن ،لسیتین،تیامین و ویتامین های A,C,D,E موجود در ژل رویال برای پوست بسایر مفید است. پروتئین رشته های کلاژن، موجب اتصال بافت به یکدیگر شده و از چروک خوردن پوست جلوگیری می کند همچنین طول عمر سلولها را نیز افزایش میدهد و اثر ضد التهابی ژل رویال در روند بهبود زخمهای پوستی موثر است. بطور سنتی به عنوان طولانی کننده جوانی و بهبود دهنده زیبایی پوست شناخته شده است. این ماده غنی از اسیدهای نوکلئیک (RNA,DNA) است همچنین غنی از ژلاتین است که از پیش سازهای کلاژن می­باشد. کلاژن ماده ضد پیری است که پوست را صاف و جوان نگه می‌­دارد.

خاصیت ضد سرطانی

ماده (HAD10) به ژل رویال خاصیت ضد سرطانی بخشیده است. همچنین از طریق خاصیت ضد فعالیت استروژن این ژل مانع رشد سلولهای سرطانی در سرطان سینه میشود. همینطور این ماده میتواند سلول های ایمنی را وادار به تولید مواد و عوامل ضد تومور در بدن کند. از جمله این مواد می توان به عامل نکروز دهنده تومور و اینترفرون گاما اشاره کرد. در مشاهدات آزمایشگاهی افزایش مواد فوق در کشت سلول همراه با ژل رویال تایید شده است. این ماده بسیار مغذی تاثیر خوبی بر بهبود بیماران سرطانی بعد از پرتو درمانی و شیمی درمانی دارد و باعث سرعت افزایش گلبولهای سفید (WBC) در خون میشود.


شواهد نشان می­دهد که این ماده:

انرژی را افزایش داده، اضطراب، کمبود خواب، بالا و پایین بودن خلق، کمبود حافظه را کاهش داده و باعث قویتر شدن سیستم ایمنی می‌شود. تحقیقات انجام شده در نیویورک نشان می دهد که  ژل رویال شامل ترکیبات محرک غدد درمان کننده سیستم تولید مثل هم در زنان و هم در مردان می­‌شود و مانند یک هورمون طبیعی عمل می­‌کند. مطالعات دیگر بیانگر آن است که، افراد تحت آزمایش بعد از تغذیه با ژل رویال بیشتر رشد کردند و زندگی طولانی­‌تری داشتند و تولید مثل و قدرت جنسی بیشتری پیدا کردند.

دسامبر سال 2006 در مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی در دانشگاه تویاما کشور ژاپن مطالعاتی انجام شد که ثابت کرد ژل رویال باعث تغییراتی در ژن­های کبدی می­‌شود و از این طریق باعث پایین آمدن سطح کلسترول خون می­گردد. ژل رویال سبب شده بود تا بیان ژن ( SQLE اسکولن اپوکسیداز) که آنزیم کلیدی در بیوسنتز کلسترول است، کاهش یابد و از این راه باعث کاهش کلسترول خون می‌گردد.

 در جولای 2007 در دپارتمان غذا، علم و تکنولوژی دانشگاه Ljubljana کشور اسلوونی، تحقیقات دیگری نشان داد که ژل رویال اکسیداسیون داخل سلول درسلول­های مخمر را به صورت وابسته به دوز کاهش می­‌دهد. همچنین بر روی رشد و فعالیت متابولیک انرژی سلولی نیز در فاز رشد اثر می گذارد.

 در اگوست 2007 با تحقیقات در ترکیو ژاپن ثابت شده که مکمل­‌های غذایی ژل رویال باعث افزایش سوخت و ساز لیپو پروتئین­ها در انسان می‌شوند.

 فشار خون را پائین می آورد و کلسترول خون را کنترل می کند . تقویت قدرت جنسی –نشاط آوری – تقویت حافظهمؤثر در درمان اختلالات عروقی – درمان یبوست واسهال – تنظیم سیستم گوارش معده – رفع تنش و اظطراب – تقویت قدرت بدن از آثار دیگر این ماده است .

اسید پانتو تنیک یا همان ویتامین (ب۱۲) که ژله رویال غنی از آنست (۲۰۰ میکروگرم در هر گرم ) ، در متابولیسم سلولی و واکنش های بیولوژیکی وشیمیایی درون سلولی نقش مهمی دارد .

دراثر کمبود این ماده درانسان ، بدن قادر به جذب مواد هضم شده نخواهد بود . کمبود این ماده منجر به بیماریهایی از قبیل : ریزش مو – آسیب های شدید پوستی – توقف رشد در کودکانخستگی شدید جسمی و فکری – بی خوابی و واکنش های عصبی – ناراحتی شدید گوارشی و روده ای و… می شود . این ماده روی غدد کورتیکو (فوق کلیوی) و تولید آدرنالین اثر دارد . در درمان عفونت های ویروسی و سرطان مؤثر است .

 masoudhoneyco.blog.ir royal jelly cell in comb

بطور کلی:

 در برطرف کردن عوازض یائسگی،  ناتوانی جنسی، نازائی، لک و چروک پوست، دیابت، تحریک سیستم دفاعی بدن، تعادل هورمونی، مبارزه با عفونیت های ویروسی و باکتریایی، عدم فعالیت غددن درون ریز،  انسداد شریانی، کلسترول وفشار خون بالا، آسم، کنترول وزن، کم خونی، کمبود رشد، عفونت مثانه،  تورم، مشکلات مبدی، انواع آرتریت، کاهش حافظه یا کم حافظگی، سوء تغذیه، افسردگی، خستگی روحی، ضعف و خستگی چشم ها، تفویت و نیروزای برای بهبود زخم های داخلی و خارجی، مشکلات کبدی، سرطان، انواع آرتریت، بیماران  MS، سکته مغزی، روماتیسم و آرتروز، درمان خستگی مفرط و افسردگی بخصوص بی خوابی های شبانه، بیماری های کبدی و لوزالمعده و انواع زخم های معده، خوردن ژله رویال به کارکرد صحیح تخم دانهای زنان قبل از دوران بارداری کمک کرده و برای بانوان بسیار مفید و موثر است، جلوگیری از پیری زود رس و از بین رفتن سلول ها، تحریک و بازسازی سیستم عصبی بدن، تسریع در بهبود شکستگی های استخوانی و ضعیف و افزایش توانایی جنسی به عنوان بخشی از فوائد مصرف ژل رویال گزارش شده است .

بر اساس مشاهدات و تحقیقاتی که تاکنون به دست آمده و همچنین با عنایت به نظر گذشتگان ما در طب سنتی(Traditional Medicine)  ژل رویال می تواند در تمامی سنین مصرف شود و به عنوان مکمل غذایی مناسب در رژیم غذایی قرار گیرد. البته این ماده اعجاب انگیز به دلیل خواص فوق العاده اش برای افراد بالای 5 سالگی به طور خاص توصیه میشود.


طریقه مصرف ژله رویال زنبور عسل

این روش بهترین روش مصرف است. مصرف زیر زبانی ژله رویال امکان جذب سریع عناصر فعال آن را بدون دخالت شیره معده که این کار را فقط کند می سازد و مختل می کند، فراهم می سازد.

 ژله رویال در بازارهای جهانی به شکل مخلوط با آب، عسل، گرده و سایر مکمل های غذایی عرضه می شود. ژله رویال به شکل کپسول و یا آمپولهای خوراکی در بازارهای اروپایی و آمریکا متداول است، ولی در ایران فقط به شکل مخلوط با عسل و یا خالص عرضه می شود.

ژله رویال در کرمهای صورت و ماسک های پوستی به عنوان ماده محرک و ضد چروک و پیری بسیار بکار می رود و توصیه می شود در دوره های درمانی 21 روزه باشد. برای هر دوره روزانه یک گرم (به اندازه یک نخود) بصورت مستقیم به صورت خود مالیده و پس از نیم ساعت با آب ولرم شستشو دهید.

متاسفانه مجامع و ارگانهای دارویی کشورمان شناختی از این ماده ندارند و گرایش و حرکت عملی نیز در جهت شناخت و استفاده دارویی از این ماده تا کنون انجام نشده است؛ و به علت عدم هماهنگی بین زنبورداران و مراکز بهداشتی، تولید در سطح بسیار پایینی است و میزان تقاضا نیز به تبعیت از آن بسیار محدود شده است.

از آنجائیکه مطالعات سیستمی ثابت کرده که این ماده بر روی عملکردهای بیولوژیکی اثر دارد به همین دلیل مصرف آن به شدت توصیه می گردد.